POROČILO NARAVOSLOVNEGA DNE – ZDRAVILNA ZELIŠČA

V sredo, 7. 5. 2014, smo učenci od 1. do 5. razreda izvedli 3. naravoslovni dan. Posvetili smo se zdravilnim zeliščem, saj opažamo, da v sodobnem času po njih posega vse več mlajših generacij. Želeli smo dobiti možnost poglobitve v zanimiv svet zelišč, zato smo k sodelovanju povabili podjetnika Iztoka Luskoviča iz Ormoža, čigar podjetje se ukvarja z nabiranjem, pridelavo in predelavo zdravilnih zelišč. Učenci vseh razredov so se razdelili v štiri skupine, ki so jih vodili zunanji mentorji. Prvošolčki so v uvodnem delu poslušali pravljico o zeliščih, ostali pa so s pomočjo slikovnih projekcij izvedli teoretični del. Po malici je sledil praktični del, ko so vsi učenci na terenu opazovali zdravilna zelišča, poslušali mentorje in poiskali vsa najpogostejša zdravilna zelišča, ki rastejo v Središču, ter se poučili o njihovi zdravilnosti. Sledilo je delo po skupinah. Učenci so s skupnimi močmi izpolnili delovne liste ter poročali o svojem delu. Malce utrujeni so se vrnili v učilnice, kjer jih je čakalo še dodatno delo. Prvošolci so trgali cvetove kamilice, risali ter kuhali in pili čaj, tretješolci so izpolnjevali in risali miselni vzorec ter kuhali in pili čaj, ostale skupine pa so vneto pripravljale ognjičevo mazilo, s katerim je bilo največ dela (trganje, tehtanje, kuhanje, vlivanje v majhne stekleničke).

Ob koncu naravoslovnega dne smo bili vsi zelo zadovoljni in veseli, saj je vsak posameznik s svojim delom veliko prispeval. Upamo, da bodo tudi sami še kdaj  posegli po zdravilnih zeliščih.