Kratka zgodovina šolstva v našem kraju

Tako kot v vseh manjših krajih po slovenskih deželah je tudi v Središču ob Dravi delovala ljudska šola pri župnišču na Grabah. Začetki šolstva niso dokumentirani, zato smo za začetek šolstva v našem kraju vzeli letnico 1660. V knjigi profesorja Frana Kovačiča TRG SREDIŠČE, je omenjen prvi znani učitelj v našem kraju Matej Sinkovič (1660-1685).

sola2

V začetku so za poučevanje otrok služile različne hiše v okolici cerkve in župnišča, dokler ni bila leta 1812 zgrajena prva šolska zgradba, ki je stala na Grabah. Ker je bila proti koncu 19.stoletja pretesna za vedno več učencev, je krajni šolski svet po dolgem prerekanju in neenotnosti sklenil, da bo nova šola “pod čapljami”. 13.novembra 1891 je bila šola blagoslovljena in naslednji dan se je začel pouk v novi šoli. Leta 1891 je bilo v šolskem okolišu 418 šoloobveznih otrok.

slika1

Leta 1967 je bila svečano predana namenu prizidana šola, kjer so še danes dobri pogoji za pouk v specializiranih predmetnih učilnicah.Leta 1987 je bila otvoritev telovadnice in s tem uresničena dolgoletna želja učencev, učiteljev in krajanov. V letih i   1991 in 1992 je bila šola na novo prekrita in |   malo polepšana. V naslednjih letih smo dobili in   računalniško učilnico in lepo opremljeno i   knjižnico.

sola3

V šolskem letu 2008/2009 je potekala prenova šole in 9.9.2009 smo svečano predali prenovljeno šolo svojemu namenu. V imenu vseh učencev Hvala vsem, predvsem pa občini Središče ob Dravi za najlepše darilo, ki bo služilo tudi naslednjim rodovom.